Wakefield Grammar School FoundationHomepage

Wakefield Girls’ High School
Menu

Extra-Curricular Calendar

Wednesday

  • Academic
  • Crafts
  • Sports
  • The Arts
  • Wellbeing
  • Wind in the Willows & Senior WITW
    Lunch
    All years
    Venue: Willows 6, Mr Meredith
  • String Quartets A and B
    Lunch
    All years
    Venue: Willows 6, Mr Meredith
  • GCSE & A Level Extra Art Club
    Lunch
    Y10, Y11, Y12
    Venue: Hepworth, Mrs Varley
  • Classics Clinic
    Lunch
    All years
    Venue: Rm 19, Mr Hargreaves/Mrs Oliver
  • Geekier Things
    Lunch
    All years
    Venue: ICT3, Mr Paget
  • ICT1 Open
    Lunch
    All years
    Venue: ICT1
  • NEA Workshops
    Lunch
    Y11, Y13
    Venue: DT, Mr Carlin
  • Spanish Clinic
    Lunch
    All years
    Venue: Rm 27, Mrs Dale
  • Spanish Clinic
    Lunch
    All years
    Venue: Rm 27, Mrs Dale
  • Challenge 500
    Lunch
    Y10
    Venue: Design Studio, Mrs Phillips
  • Biology Clinic
    Lunch
    Y8, Y9, Y10, Y11
    Venue: B2, Mrs Lindley
  • Global Issues Group
    Lunch
    All years
    Venue: Rm 17, Mr Hargreaves
  • German Clinic
    Lunch
    All years
    Venue: Rm 29, Mrs Lister
  • AS Biology Clinic (Wk B)
    Lunch
    Y12, Y13
    Venue: B2, Dr Korosi
  • Senior Aural
    Lunch
    All years
    Venue: Willows 9, Mrs Berwin
  • U12 & U13 Open Hockey
    Lunch
    All years
    Venue: Astro, Mrs Robinson
  • Dance Club
    Lunch
    Y7, Y8
    Venue: Jubilee Hall
  • Dance Club
    Lunch
    Y9, Y10
    Venue: Jubilee Hall
  • NEA Workshops
    After School
    Y11, Y13
    Venue: DT, Mr Carlin
  • WGSF Training Brass Band
    After School
    All years
    Venue: M1 QEGS, Mr Lewis
  • WGSF Youth Band
    After School
    All years
    Venue: Jubilee Hall, Mrs Bentham
  • Saxidentals
    After School
    All years
    Venue: Willows 6, Mrs Ingham
  • Double Reed Club
    After School
    All years
    Venue: Willows 6, Mrs Bond
  • Indoor Cricket
    After School
    All years
    Venue: Hartley Pavilion, Miss Turner
  • Sax Equality
    Before School
    All years
    Venue: Willows 6, Mrs Ingham

Thursday

  • Percussion Ensemble
    Lunch
    All years
    Venue: M1 QEGS, Mrs Clegg
  • English Language Clinic
    Lunch
    Y13
    Venue: EN3, Dr McNamara
  • KS3 Art Club
    Lunch
    Y7, Y8, Y9
    Venue: Hepworth, Mr Spall
  • NEA Workshops
    Lunch
    Y11, Y12, Y13
    Venue: DT, Mr Carlin
  • Senior Guitar Ensemble
    Lunch
    All years
    Venue: A15 QEGS, Mr Allen
  • Studio Club
    Lunch
    All years
    Venue: The Pod & Studio, Mrs Bentham
  • ICT1 Open
    Lunch
    All years
    Venue: ICT1
  • Chess Club
    Lunch
    All years
    Venue: Library, Student Leaders
  • U12 Squad Netball
    Lunch
    All years
    Venue: Hartley Pavilion, Miss Turner
  • Research and Referencing
    After School
    Y10, Y11, Y12, Y13
    Venue: Library, Ms Harries
  • Swing Foundation
    After School
    All years
    Venue: M1 QEGS, Mr Lewis
  • NEA Workshops
    After School
    Y11, Y13
    Venue: DT, Mr Carlin
  • A level Biology Clinic
    After School
    Y12, Y13
    Venue: B2, Dr Korosi
  • U12, U13 & U14 Open Netball
    After School
    All years
    Venue: Hartley Pavilion, Miss Turner

Friday

  • Greek GCSE
    Lunch
    Y10
    Venue: Rm 19 QEGS, Mr Dean
  • Textiles Club
    Lunch
    Y10, Y11, Y12, Y13
    Venue: Textiles, Mrs Critch
  • Major Minors Choir
    Lunch
    Y7, Y8, Y9
    Venue: Willows 4, Mrs Younger & Mrs Bentham
  • GCSE & A Level Extra Art Club
    Lunch
    Y10, Y11, Y12, Y13
    Venue: Hepworth, Mrs Varley
  • French Clinic (Wk A)
    Lunch
    Y7, Y8, Y9
    Venue: Rm 31, Miss Duckitt
  • French Clinic (Wk B)
    Lunch
    Y10, Y11
    Venue: Rm 31, Miss Duckitt
  • French Club
    Lunch
    Y7, Y8
    Venue: Newstaed, Language Assistant
  • Creative Writing (WK A)
    Lunch
    All years
    Venue: EN3, Mrs Megson
  • ICT1 Open
    Lunch
    All years
    Venue: ICT1
  • Chemistry Clinic
    Lunch
    Y8, Y9, Y10, Y11, Y12, Y13
    Venue: C2, Mr Murtland
  • Physics Clinic
    Lunch
    Y8, Y9, Y10, Y11, Y12, Y13
    Venue: P3, Mr Collett
  • Maths Clinic (Wk A)
    Lunch
    All years
    Venue: Rm 12, Miss Taylor
  • Maths Clinic (Wk B)
    Lunch
    All years
    Venue: Rm 12, Mrs Jenkins
  • Computer Science Clinic
    Lunch
    All years
    Venue: ICT3, Mr Paget
  • U14 & U15 Open Hockey
    Lunch
    All years
    Venue: Astro, Mrs Robinson
  • U15, U16, U18 Squad Netball
    Lunch
    All years
    Venue: Hartley Pavilion, Miss Turner/ Miss North
  • Wakefield Youth Training Orchestra
    After School
    All years
    Venue: Minibus, Mr Meredith
  • U16 & U18 Indoor Hockey
    After School
    All years
    Venue: Hartley Pavilion, Mrs Tingle
  • Assembly Band
    Before School
    All years
    Venue: Jubilee Hall, Mrs Bentham & Mr Meredith
  • Flutissimo
    Before School
    All years
    Venue: Willows 6, Mrs Bacon

Monday

  • Football
    Lunch
    Y7, Y8, Y9, Y10, Y11, Y12, Y13
    Venue: Games Field, Mr Sheehan
  • Y7 Chemistry Club
    Lunch
    Y7
    Venue: C1, Mrs Kapoor
  • Running Club
    Lunch
    All years
    Venue: Cobbled Yard, Mrs Rees
  • Y9 Textiles Club
    Lunch
    Y9
    Venue: Textiles, Mrs Phillips
  • Senior Guitar/Keyboard Group
    Lunch
    All years
    Venue: A13 QEGS, Mr Bingham
  • Greek
    Lunch
    Y11
    Venue: Rm 20, Mrs Richards
  • Intermediate Strings
    Lunch
    All years
    Venue: Willows 4, Mr Meredith
  • Senior Strings
    Lunch
    All years
    Venue: Willows 6, Mr Varley
  • GCSE Greek
    Lunch
    Y10
    Venue: Rm 19 QEGS, Mr Dean
  • ICT1 Open
    Lunch
    All years
    Venue: ICT1
  • GCSE & A Level Extra Art Club
    Lunch
    Y10, Y11, Y12, Y13
    Venue: Hepworth, Mrs Stewart
  • Maths Challenge Club
    Lunch
    Y7, Y8
    Venue: Rm 4, Student Leaders
  • UKMTC Club
    Lunch
    All years
    Venue: Rm 2, Student Leaders
  • Spanish Club
    Lunch
    Y7, Y8, Y9
    Venue: Newstead, Language Assistant
  • Drama Club (Wk A)
    Lunch
    Y7
    Venue: Drama Studio, Mrs Besford
  • Drama Club (Wk B)
    Lunch
    Y8, Y9
    Venue: Drama Studio, Mr Besford
  • Maths Clinic (Wk A)
    Lunch
    All years
    Venue: Rm 12, Mrs Lonsdale
  • Maths Clinic (Wk B)
    Lunch
    All years
    Venue: Rm 12, Mr Cunningham
  • U13 & U14 Netball Squad
    Lunch
    All years
    Venue: Hartley Pavilion, Miss North
  • U12 & U13 Open Hockey
    Lunch
    All years
    Venue: Astro, Miss Turner
  • Orchestra
    After School
    All years
    Venue: Jubilee Hall, Mr Meredith
  • Cantabile
    After School
    All years
    Venue: Willows 4, Mrs Littledyke
  • Textiles Club
    After School
    Y10, Y11, Y12, Y13
    Venue: Textiles, Mrs Critch
  • GCSE & A Level Art
    After School
    Y10, Y11, Y12, Y13
    Venue: Hepworth, Mrs Varley

Tuesday

  • Physics & Astronomy Club
    Lunch
    All years
    Dr Durrell
  • Food Skills Club (Wk A)
    Lunch
    Y8
    Venue: Willows 3, Mrs Oldale
  • Food Skills Club (Wk B)
    Lunch
    Y9
    Venue: Willows 3, Mrs Oldale
  • Greek
    Lunch
    Y11
    Venue: Rm 20, Mrs Richards
  • Theory Grades 1-4
    Lunch
    All years
    Venue: Willows 10, Mrs Hall
  • Junior Concert Band
    Lunch
    All years
    Venue: Jubilee Hall, Mrs Bentham
  • Senior Concert Band
    Lunch
    All years
    Venue: M1 QEGS, Mr Varley
  • Aural Practice G1-3
    Lunch
    All years
    Venue: Willows 6, Mr Meredith
  • Aural Practice G4-5
    Lunch
    All years
    Venue: Willows 12, Mr Dewhurst
  • Greek GCSE (Wk A)
    Lunch
    Y10
    Venue: Rm 19 QEGS, Mr Dean
  • KS3 Art Club
    Lunch
    Y7, Y8, Y9
    Venue: Hepworth, Mrs Stewart
  • Senate Debating
    Lunch
    Y11, Y12, Y13
    Dr Dunlop
  • German Club
    Lunch
    All years
    Venue: Rm 29, Language Assistant
  • Textiles Club
    Lunch
    Y7, Y8
    Venue: Textiles, Mrs Critch
  • ICT1 Open
    Lunch
    All years
    Venue: ICT1
  • Young Engineers
    Lunch
    Y7
    Venue: DT, Mr Carlin
  • Chemistry Clinic
    Lunch
    Y8, Y9, Y10, Y11, Y12, Y13
    Venue: C3, Dr Duerden Brown
  • AS Biology Clinic
    Lunch
    Y12, Y13
    Venue: B2, Miss Dollive
  • Maths Clinic (Wk A)
    Lunch
    All years
    Venue: Rm 12, Mrs Rees
  • Maths Clinic (Wk B)
    Lunch
    All years
    Venue: Rm 12, Mrs Heathcote
  • U14 & U16 NS Hockey Squad
    Lunch
    All years
    Venue: Astro, Mrs Hunter
  • Badminton
    Lunch
    All years
    Venue: Hartley Pavilion, Mrs Robinson
  • Research and Referencing
    After School
    Y10, Y11, Y12, Y13
    Venue: Library, Ms Harries
  • Foundation Chorus
    After School
    Y10, Y11, Y12, Y13
    Venue: M1 QEGS, Mr Meredith
  • Textiles Club
    After School
    Y10, Y11, Y12, Y13
    Venue: Textiles, Mrs Phillips
  • GCSE & A Level Art
    After School
    Y10, Y11, Y12, Y13
    Venue: Hepworth, Mrs Stewart
  • Senior Squad Hockey
    After School
    All years
    Venue: Astro, Mrs Hunter
  • Badminton
    After School
    All years
    Venue: Gym, Mrs Robinson
  • Champagne Flutes
    Before School
    All years
    Venue: Willows 6, Mrs Bacon
  • Electric Ensemble
    Before School
    All years
    Venue: Drum Room, Mr MacSween
  • Theory Grade 5
    Before School
    All years
    Venue: Willows 10, Mrs Hall
×